Deti by nemali byť nástrojom na získanie financií pre samosprávy.

Autor: Ľudmila Chodelková | 19.9.2012 o 18:00 | Karma článku: 6,67 | Prečítané:  777x

Vážený pán prezident, pán premiér a pán minister. Týmto listom Vás chceme požiadať o prehodnotenie podoby Zákona č.597/2003Zz, ktorý zásadným spôsobom zmení slovenské školstvo a predovšetkým Centrá voľného času.

Deti, mládež, rodičia to budú mať od 1.1.2013 veľmi zložité.Deti, mládež, rodičia to budú mať od 1.1.2013 veľmi zložité.CVČ Horný Val

Sme pracovníci CVČ Horný Val 24 v Žiline. Od vzniku tohto zariadenia v roku 2003 počet našich členov postupne stúpal, až v školskom roku 2010/2011 sme dosiahli viac ako 8 000 reálnych, pravidelne navštevujúcich členov. Sme jedno z najväčších centier na Slovensku, ktorého činnosť je veľmi rôznorodá, zameraná hlavne na potreby detí a mládeže vo veku do 30 rokov. Každoročne, na základe spokojných detí, mládeže a rodičov, narastá záujem o naše zariadenie, čo je dôkazom toho, že naša práca má zmysel, jasný cieľ a význam. Veľká časť našich krúžkov je zameraná na športovú činnosť. V športových súťažiach je Žirafa pojmom kvalitného organizátora miestnych a okresných líg. V začiatkoch našej práce sme boli priekopníkmi v hokejbale, futsale a florbale. Dnes zastrešujeme takmer všetky druhy športov a pomáhame deťom, mládeži a rodičom zmysluplne tráviť voľný čas. To je našou prioritou, hovoria za nás výsledky a spokojnosť zúčastnených. Máme viac ako 500 krúžkov takmer zo všetkých odvetví záujmových aktivít. Vedieme členov k zodpovednosti, spoľahlivosti, učíme ich zručnostiam, rozvíjame ich všestranné schopnosti a vedomosti. Počas celých letných a jarných prázdnin vypĺňame ich voľný čas a snažíme sa tak odbremeniť zamestnaných rodičov. Nie je krajšia a zmysluplnejšia práca, ako tá, ktorú vykonávame pre deti a našu mládež. Naši pedagógovia sú vysoko kvalifikovaní a sú tými, ktorí naozaj svoju prácu vykonávajú zodpovedne a nad rámec svojich pracovných povinností.

Pán prezident, pán premiér a pán minister nedovoľte, aby táto činnosť zanikla. Zmenou legislatívy pôjdu peniaze aj do obcí, kde voľno-časová činnosť nefunguje a dá sa, s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou predpokladať, že sa "stratia", keďže nie sú účelovo viazané. Z praktického hľadiska bude táto zmena od 01.01.2013 znamenať, že budeme musieť vylúčiť všetkých členov zo spádových obcí. Alebo, ako druhá možnosť, obísť všetkých starostov okolitých obcí a prosiť ich, aby prispeli na činnosť detí zo svojej obce, ktorá záujmovú aktivitu vôbec neponúka. V časovom horizonte, keď začneme v septembri, bude táto aktivita trvať tak do Vianoc. Okrem toho, ktorý starosta nám tie peniaze poskytne, keďže má toľko finančných problémov, že potrebuje v prvom rade posplácať všetky podlžnosti, ktoré ako vieme, sú takmer v každej slovenskej obci. Druhým rozmerom novej legislatívnej zmeny je, že normatív na člena v centre, ktorý bol doteraz približne 190 €, bude od nového roka 62 € na člena. Tretím rozmerom je, že sa zabudlo na deti od 0 do 4 rokov a od 15 do 30 rokov - riziková skupina, ktorá nám zaplní ulice bezcieľnym potulovaním. Kto si toto zoberie na zodpovednosť? ZMOS, naša vláda? Prečo nenecháte tých, ktorí robia dobre a zodpovedne svoju prácu, robiť tak aj naďalej? Takýmto nastavením legislatívy naozaj zoberiete mládeži ich voľný čas. Touto zmenou sa vraciame do čias, kedy bolo diktované deťom, kde majú svoj voľný čas tráviť. Odopierate im možnosť slobodného výberu. Predsa nebude môcť každá obec ponúknuť rozsah záujmových aktivít na úrovni veľkého a rôznorodého, fungujúceho zariadenia. O to viac ak doteraz tieto aktivity neposkytovalo viac ako 2 600 slovenských obcí. Prečo nenecháte rodičov, aby si sami vybrali to zariadenie, v ktorom nachádzajú kvalitu a dobré služby? Všetkým reálne rozmýšľajúcim ľuďom je jasné, že ZMOS potrebuje tieto finančné prostriedky dostať do rozpočtov obcí, aby sa tým sanovala finančná situácia a záujmové aktivity pôjdu prirodzene bokom. Preto sa pýtame, naozaj tým pôvodcom financií musia byť naše deti a mládež? To málo prostriedkov na záujmovú aktivitu sa teraz nepochopiteľne rozriedi medzi všetky mestá a obce na Slovensku. Štát, ktorý doteraz záujmovú činnosť podporoval sa tejto výsady zbaví a v prospech samospráv sa dobrovoľne vzdá finančných prostriedkov z krvácajúceho Ministerstva školstva. Tie tam poputujú bez viazanosti, adresnosti a účelovosti.

Prečo sa tie zmeny nedejú tak, aby finančné prostriedky zostali deťom a predišlo sa rôznym nehospodárnym praktikám, ktoré ZMOS vytrvalo, klamlivo a zanovito podsúva verejnosti? Riešenia sú jednoduché a ak by sa realizovali, môže všetko fungovať v krátkom čase a prijateľným spôsobom, bez toho aby sa zlikvidovala fungujúca sieť zariadení:

 • Z podielových daní prispievať len jednou sumou na jedno dieťa a v prípade, že navštevuje viac zariadení sa táto suma rozdelí rovnakým dielom medzi ne.
 • Podporené zariadenie musí poskytnúť dieťaťu vopred určený rozsah a kvalitu pravidelnej voľno-časovej aktivity.
 • Nasmerovať podielové dane priamo na školské zariadenia.

Na záver fakty o CVČ a dopady prípadného schválenia zákona:

 • Dnes prostriedky z podielových daní dostávajú zariadenia podľa počtu členov do 30 rokov.
 • Od nového roku už nebude rozhodujúci počet členov v CVČ, lebo štát na to nebude prihliadať. Dodatočné podielové dane dostane každá obec na deti vo veku od 5 do 14 rokov, bez ohľadu na to, či na svojom území má zariadenia poskytujúce voľnočasovú činnosť alebo nie.
 • Obce dostanú tieto nové prostriedky bez účelovej viazanosti a budú ich môcť svojvoľne použiť na čokoľvek.
 • Dnes môže byť členom CVČ aj osoba, ktorá nemá trvalé bydlisko v obci/meste, v ktorom zariadenie navštevuje. Od nového roka to prakticky nebude možné a deti z viac ako 2 600 obcí tak zostanú bez možnosti navštevovať to zariadenie, ktoré ponúka aktivitu, ktorá mu vyhovuje. Obce a mestá nebudú schopné ponúknuť ten rozsah a ponuku aktivít ako je tomu dnes.
 • Príspevok z podielových daní je v súčasnosti na úrovni 192,-/člen, od 1.1.2013 už bude iba na úrovni približne 60 €. S takouto sumou nie je možné urobiť celoročnú pravidelnú aktivitu.
 • Po novom dostanú prostriedky aj obce, ktoré sú v nútenej správe a tieto budú použité na splátky dlhov a nie na voľno-časovú aktivitu. Dostanú ich aj obce, ktoré nemajú žiadne školské zariadenie - škôlku, školu, CVČ, ZÚŠ.
 • Ministerstvo školstva sa tak v prospech samospráv dobrovoľne zbavilo prostriedkov, ktoré už nebudú použité na školskú a záujmovú činnosť.
 • Zmena financovania sa udeje počas prebiehajúceho školského roka. Nikto netuší ako bude vyzerať zvyšok školského roka po 01.01.2013.

Touto cestou prosíme o prehodnotenie dnešnej situácie. Nebolo by vhodnejšie nastaviť spoločné pravidlá, pri ktorých by finančné prostriedky boli poskytované naozaj na činnosť mládeže a nebola by žiadna cesta na ich zneužívanie? Takmer všetci sme rodičia a chceme pre svoje deti iba to najlepšie. Skúsme nájsť spoločnú cestu tak, aby boli spokojní všetci zainteresovaní a finančné prostriedky by boli vynakladané tak, aby to malo zmysel. Deti a mládež by nemali byť nástrojom použitým na získanie financií pre samosprávy.

PaedDr. Ľudmila Chodelková, riaditeľka a kolektív zamestnancov CVČ, Horný Val 24, Žilina.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?