Otvorený list ministrovi školstva Čaplovičovi - výzva na zamyslenie

Autor: Ľudmila Chodelková | 16.3.2013 o 21:00 | (upravené 16.3.2013 o 22:01) Karma článku: 16,28 | Prečítané:  1239x

Vážený pán minister Čaplovič.   S veľkým prekvapením a zároveň sklamaním som sledovala Vaše ostatné dve vystúpenia týkajúce sa situácie v centrách voľného času, na ktorých činnosti sa už likvidačným spôsobom prejavuje Vami novelizovaný spôsob financovania. S rozčarovaním som dospela k poznaniu, že sa stále intenzívnejšie a citeľnejšie vzďaľujete podstate problematiky. Vaše, zjavne úmyselné konanie má prekryť a predovšetkým zľahčiť spôsobenú blamáž. Vaša pretrvávajúca sterilná obhajoba neobhájiteľného iba viac a viac dokresľuje absurdnosť celej problematiky. Preto nie je možné nereagovať na Vaše vyjadrenia a zavádzajúce tvrdenia, ktoré ste uviedli vo verejných vystúpeniach, či už dňa 7.3.2013 na zasadnutí Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, alebo v pondelok 11.3.2013 v relácii Slovenského rozhlasu „Z prvej ruky".

ministrovi Čaplovičovi sa páčia iba krúžky v znaku AUDI, tie v CVČ systematicky likviduje a dehonestujeministrovi Čaplovičovi sa páčia iba krúžky v znaku AUDI, tie v CVČ systematicky likviduje a dehonestujeCVČ Žirafa Žilina

Na zasadnutí parlamentného výboru ste žilinské Centrum voľného času Žirafa, ktorého som riaditeľkou, spomenuli niekoľkokrát. Chcem veriť tomu, že to bolo predovšetkým pre podnety, ktoré sme Vám pri Vašej návšteve predostreli, ako podobu riešenia systému financovania Centier voľného času, nakoľko Váš novelizovaný je úplne nefunkčný a hlavne likvidačný. Musím Vás upozorniť na nekorektné informácie, ktoré ste prezentovali a dotkli sa rovnako mňa, ako aj mojich zamestnancov.


Vaše slová, ktoré zazneli na Výbore NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport:

1. Prehlásili ste: „... v rokoch 2010 a 2011 neboli v CVČ vykonané žiadne kontroly ...".
S Vašim vyjadrením nesúhlasím. V našom zariadení prebehla kontrola Štátnej školskej inšpekcie od 06.04.2011 do 25.05.2011, zameraná na kontrolu záujmovej činnosti, ale aj kontrola Inšpektorátu práce Žilina dňa 23.6.2011.

V roku 2012 to ďalej boli - kontrola Daňového úradu Žilina zo dňa 2.5.2012, poslanecký prieskum poslancov žilinského mestského zastupiteľstva - 5.3.2012, finančná kontrola ÚHK mesta Žilina v termíne od 22.2.2012 do 22.5.2012, kontrola Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Žilina - 1.3.2012 a v závere roka aj kontrola NKÚ SR - expozitúra Žilina, od 21.9.2012 do 6.12.2012.

2. Prehlásili ste: „máme zapísané deti zo Svrčinovca a polemizovali nad tým, ako môžu navštevovať záujmové útvary v Žiline".
Opäť nepresná a nekorektná informácia. Mýlili ste sa v mieste ich účasti. Krúžkovej činnosti sa zúčastňujú v Čadci, ktorá je vzdialená 6 kilometrov. Voľno-časové aktivity tam organizuje naše CVČ, tak ako to povoľuje zákon.

Vaše slová, ktoré zazneli v relácii Slovenského rozhlasu - „Z prvej ruky":

1. Prehlásili ste: „... v Žirafe som bol tak isto popoludní, bolo tam 7 až 8 detí a veľa učiteľov ...".
V Žirafe ste navštívili priamo jej sídlo, ktoré je iba jedno z 80 miest, na ktorých naše centrum poskytuje záujmové aktivity. Z pohľadu objemu aktivít je centrála iba nepatrnou súčasťou celého balíka v rámci rozvrhu. Daný záujmový útvar je nastavený na „nižší" počet členov, nakoľko je určený pre nižšiu vekovú kategóriu. Tancovanie malých detí si vyžaduje individuálny prístup, čoho ste bol priamym svedkom. Keby ste sa boli zaujímali o rozvrh našich aktivít, bolo by Vám z neho jasné, že väčšina aktivít má začiatok naplánovaný na 15.00 hod. a neskôr, čiže po Vašej návšteve. Skorší začiatok by výrazným spôsobom ovplyvnil návštevnosť, nakoľko by bol ťažko časovo dostupný pre väčšinu členov. Záujmové aktivity sa totiž vykonávajú po skončení vyučovania s potrebnou rezervou na presun do našich zariadení. Pri časovej schéme vychádzame z dlhoročných skúseností.

Konštatovali ste, že na pracovisku bolo „veľa" učiteľov. Na ich prítomnosť ste si urobili nesprávny názor. Je to zvláštne, lebo s dôvodom ich prítomnosti ste nemali vôľu zoznámiť sa. Tesne pred Vaším príchodom skončila spoločná porada. Už len na krátke doplnenie, keďže hlavným bodom porady bolo úplné organizačné zabezpečenie jarných prázdnin, ktoré nasledovali hneď v pondelok, prítomní pedagógovia dolaďovali konečné detaily ich podoby. Mimochodom, prázdninové tábory sú verejnosťou veľmi dobre prijímané a hodnotené. Zrejme ste ako minister mohli zaujať iný postoj, napríklad poďakovať sa im za ich prácu. Ale aj tento moment vystihuje Váš vzťah k rezortu a k ľudom, ktorí pod neho spadajú. Asi toto je ten Vami preferovaný a v relácii spomínaný „osobný prístup".

2. Prehlásili ste: „... a pani riaditeľka bola ešte o pol tretej na obede, ... a potom pribehla keď sa dozvedela, že som prišiel na takúto kontrolu, a nie kontrolu ale na konzultáciu tohto problému ..." .
Klasik hovorí, že v momente keď absentujú relevantné argumenty, tak prichádzajú osobné invektívy. Tie však skôr diskreditujú osobu, ktorá je ich autorom ako toho, voči komu sú namierené. Vaše slová so sebou prinášajú závan doby minulej, keď Ústredný výbor strany najlepšie vedel, čo je dobré pre pracujúci ľud. Vaše vyjadrenie, že riaditeľka bola ešte o 14.30 hod. na obede, ma pochopiteľne urazilo. Postupne dozrievame k slobodnej spoločnosti, kde má jedinec právo slobodnej voľby a môže sa rozhodovať o čase obedu. Alebo to mám chápať tak, že môj nadriadený mi určuje kedy môžem obedovať? V deň Vašej návštevy, ako už bolo uvedené, sme mali o 13.00 hod. spoločnú poradu všetkých zamestnancov, ktorá trvala hodinu, čiže do 14.00 hod. O 14.15 hod. som si tak dovolila odobrať sa na obed, do neďalekého stravovacieho zariadenia - cca 200 metrov. Počas neho ma telefonicky kontaktovala zamestnankyňa, ktorá ma informovala o Vašej neohlásenej návšteve. Nato obed zostal obedom a promptne som sa vrátila na pracovisko. Takže, ak malo Vaše vyjadrenie byť pochvalou za rýchlo zvládnutú obednú prestávku, tak Vám ďakujem. Alebo to malo iný podtón? Podotýkam, že moja pracovná doba je počas pracovných dní pravidelne od 9.00 hod. do 19.00 hod., počas soboty a nedele sa zúčastňujem zápasov na športoviskách.

Pán minister, zarážajú ma Vami podsúvané neobjektívne skutočnosti, na ktorých chcete zakrývať nezvládnutú legislatívu a zbavovanie sa zodpovednosti za naše deti. Ste tým ministrom, ktorý necháva deti na ulici a ničí dobre fungujúce organizácie, ktoré sa veľmi zodpovedne starajú o voľno-časové aktivity. Permanentne prehlasujete, že sa snažíte dať príležitosť všetkým deťom. Mýlite sa. Nemajú ju, lebo príspevky na záujmovú činnosť sa strácajú v samosprávach. Naopak, doteraz malo každé dieťa možnosť slobodnej voľby, novou legislatívou ste mu ju vzali a to je neobhájiteľné. Doposiaľ sme ako centrá dostávali na činnosť finančné prostriedky, teraz sa o tých pár eur, musíme doprosovať a realita je taká, že aj tak ich nedostaneme. Veď čo by sme aj s takými omrvinkami, ako je pár € na školský rok, robili. Za takýto obnos nie je možné realizovať pravidelnú, celoročnú činnosť. Čo sa čo majú deti a mládež potulovať a vzdelávať po nejakých krúžkoch.

Počas Vašej návštevy sme Vám predostreli argumenty, návod na zmeny, aby činnosť zostala zachovaná, ale zrejme ste nepočúvali a nechcete počúvať ľudí z praxe, ktorí Vás na negatívny dopad legislatívy upozorňovali už v lete minulého roka. Realita jasne ukazuje, že to neboli len kuvičie hlasy, ale detailné predpovedanie toho, čo aj nastalo. Ničíte to čo fungovalo, asi z dôvodu, že tejto spoločnosti nezáleží na deťoch, lebo má úplne iné hodnoty a priority. Vaše ministerstvo oficiálne priznalo, že ste záujmovú činnosť a zodpovednosť za voľný čas zapredali vo vzájomnej dohode medzi ZMOSom a vládou a to nepotrebuje ďalší komentár. Verím, že sa zmobilizujú rodičia, ktorým záleží na ich deťoch. Pokojne Vás opäť v Žirafe privítame a reštartujeme náš pracovný vzťah, pričom ho posunieme do konštruktívnej roviny. Deti a mládež našej krajiny si to zaslúžia. Prípadne prijmite pozvanie na pracovný obed.

Skôr ako odpoveď od Vás očakávam vážne zamyslenie sa nad tým, čo Vám ľudia z praxe predkladajú pre skvalitnenie a zachovanie fungujúcich voľno-časových aktivít na Slovensku.


PaedDr. Ľudmila Chodelková, riaditeľka CVČ Žirafa Žilina

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?